schema:text
| - -
Снимките на разрушения паметник на хан Кубрат в Украйна са реални, но са от 2021 г.;
-
Самата мемориална плоча не е повредена, а е вдигната от основите, като земята под тях е разкопана. Това кара местните власти да смятат, че посегателството е дело на иманяри;
-
Възстановяването на паметника започва още същия ден, като изкопът е заровен и плочата е върната на мястото ѝ.
В социалните мрежи се разпространяват снимки на разрушен паметник на хан Кубрат в Украйна. В публикациите се внушава, че украинците вандализират и заличават символите на българската история на украинска територия. Тези публикации са част от популярния наратив, че Украйна води антибългарска политика и потиска българската идентичност.
Проверката на Factcheck.bg показва, че на снимките действително е паметник на хан Кубрат в украинското село Мала Перешчепина в Полтавска област. Паметникът беше повреден на 5 април 2021 г., за което тогава съобщиха украински, а по-късно и български медии. Инцидентът предизвика и официална реакция от страна на българското Министерство на външните работи. Снимките, които се разпространяват през последните седмици, са от събитията през 2021 г. Паметникът обаче е възстановен още през април 2021 г. и няма данни за други посегателства срещу него.
През 1912 г. край село Мала Перешчепина случайно е открито съкровище, съдържащо голям брой сребърни и златни предмети. Сайтът на Ермитажа, където в момента се намират повечето от предметите, говори за близо 25 килограма злато и около 50 килограма сребро открити на мястото на разкопките. Смята се, че съкровището е от 7 век, а през 1984 г. германският археолог Йоахим Вернер установява, че един от намерените мечове е принадлежал на хан Кубрат. Вернер свързва и два открити златни пръстена с хана. Това кара учения да смята, че откритите предмети са от мястото на погребението на Кубрат. Човешки останки не са намерени от археолозите, но има разкази на очевидци, които твърдят, че при първоначалната находка такива е имало.
Паметникът на Кубрат в Мала Перешчепина е изграден през 2001 г. от представители на българската общност в Украйна, а на мястото всяка година до нападението на Русия през февруари 2022 г. се провежда български събор.
Пред украински медии представители на местните власти изразяват предположение, че посегателството срещу паметника през 2021 г. е дело на иманяри, тъй като изпод основите е изкопано голямо количество пясък – „колкото побира камион ГАЗ-53“. Смята се, че още при откриването на първоначалните археологически находки през 1912 г. част от предметите са разграбени. Разположението на паметника не съвпада точно с мястото, където е открито съкровището.
Проверено:
Снимките на разрушения паметник на хан Кубрат в Украйна, които се разпространяват в социалните мрежи, са реални, но са отпреди три години. При инцидента самата мемориална плоча не е повредена, а е вдигната от основите, като земята под тях е разкопана. Това кара местните власти да смятат, че посегателството е дело на иманяри, тъй като през 1912 г. в селото е открито голямо златно съкровище. Паметникът е възстановен още през април 2021 г. и оттогава няма данни за повече посегателства срещу него.
|