schema:text
| - Na Facebook stranici portala “Istinom protiv laži” objavljena je vijest da je multinacionalna farmaceutske kompanija Merck “obustavila sve radove na proizvodnji svog COVID cjepiva” (arhivirano ovdje). U objavi se navodi:
“Iako je Merck već dugo partner i investitor Moderne, nisu podržali cjepivo na bazi mRNA.”
“I izvršni direktor Ken Frazier javno je izrazio sumnju u brzom spravljanju cjepiva, imajući u vidu koliko vremena treba proći da se potvrdi 100-postotna ispravnost cjepiva”.
Naime, da bi se cjepivo sigurno pustilo u opticaj, dosadašnja iskustva su pokazala, treba proći najmanje 5 do 7 godina, stoji u objavi na Facebook stranici “Istinom protiv laži”.
Farmaceutska kompanija Merck & Co. jeste obustavila razvoj svoja dva cjepiva, ali to nema veze s nepodržavanjem cjepiva na bazi mRNA, koji su razvile konkurentske kompanije Pfizer/BioNTech i Moderna. Naprosto, Merck je od razvoja svog cjepiva odustao jer podaci iz ranih ispitivanja nisu dali zadovoljavajuće rezultate. O tome je javnost izvijestio Bloomberg, kao i sam Merck putem priopćenja na svojim stranicama.
Merck u svom priopćenju naglašava kako je njihovo cjepivo rezultiralo slabijim imunitetom od onog koji se razvija nakon što se osoba zarazi novim koronavirusom, tj. preboli Covid-19. Međutim, to ne znači da i ostala cjepiva imaju isti problem; Merck je odustao od razvoja cjepiva upravo jer je shvatio da svojim proizvodom ne može konkurirati kvalitetnijim cjepivima.
Za razliku od konkurencije, Merck se u razvoju cjepiva oslonio na staru tehnologiju, fokusirajući se na cjepiva s oslabljenim virusima.
“Rezultati su bili razočaravajući i pomalo iznenađujući”, rekao je za Bloomberg Nick Kartsonis, jedan od čelnih ljudi kompanije zaduženih za istraživanje zaraznih bolesti i cjepiva u Merck Research Laboratories. Merckova cjepiva, naime, generirala su manje antitijela za zaustavljanje infekcije od ostalih cjepiva protiv Covida-19 i proizvela slabe imunološke odgovore.
Na koncu, čelni čovjek Mercka Ken Fraizer jeste izrazio sumnju u brz razvoj cjepiva protiv koronavirusa. U srpnju prošle godine Harvard Business objavio je njegove izjave o tome.
“Pa, prije svega (za razvoj cjepiva) treba puno vremena. Mislim da rekord u najbržem cjepivu ikad predstavljenom na tržištu ima Merck u cjepivu protiv zaušnjaka. Trebale su oko četiri godine. Razvoj našeg najnovijeg cjepiva protiv ebole potrajalo je pet i pol godina. Zašto to traje toliko dugo? Prije svega, zahtijeva rigoroznu znanstvenu ocjenu. A ovdje nismo ni razumjeli sam virus, ni kako virus utječe na imunološki sustav. Nadamo se da ćemo uspjeti s različitim pristupima stvoriti cjepivo koje možemo brzo proučiti, a koje može biti i sigurno i učinkovito i dugotrajno. To su tri različita pitanja. Nitko sa sigurnošću ne zna hoće li neki od ovih programa cjepiva proizvesti takvo cjepivo ili ne”, rekao je Fraizer.
|