schema:text
| - Na Facebook profilu Novo Normalno pojavila se netočna informacija da je bivša njemačka kancelarka Angela Merkel uhićena, a uz taj status postavljene su dvije stare snimke Merkel kako ulazi i izlazi iz kombija.
“Angela Merkel uhićena??? (Ona,klon,,nebitno)”, piše u statusu uz koji su stavljene dvije snimke s kojima se valjda pokušava dokazati uhićenje bivše njemačke kancelarke.
Status je objavljen 29. studenog i otada je prikupio 17 dijeljenja, 29 komentara i još 120 ostalih reakcija.
Nijedan svjetski medij nije objavio da je Merkel uhićena
No, informaciju da je uhićena bivša njemačka kancelarka nije objavio niti jedan relevantan njemački ili svjetski medij. Da je informacija o uhićenju jedne tako važne političke ličnosti točna, a Merkel je 16 godina bila njemačka kancelarka i uvelike je obilježila svjetsku politiku od 2005. do 2021. godine, bilo bi potpuno nevjerojatno da to nije glavna vijest većine njemačkih i svjetskih medija.
Iz toga zaključujemo da je netočan navod o uhićenju bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.
Snimke “uhićenja” mogu se pronaći u člancima iz 2020.
Što se tiče snimki objavljenih u statusu, one sigurno ne pokazuju navodno uhićenje njemačke kancelarke Angele Merkel, a utvrdili smo da su stare najmanje dvije i pol godine. Jednu od tih snimki u travnju 2020. godine na Twitteru je podijelio turski opozicijski političar Ümit Karaca, pisao je prije više od 2 i pol godine turski portal Ahval.
“Njezina država proizvodi brendove automobila kao što su Mercedes, Audi, BMW, Volkswagen, Maybach, Porsche, Opel. No, ova žena se ne srami ići na posao u minibusu”, pisalo je u statusu turskog političara, uz istu snimku kojom se sada netočno prikazuje da je Angela Merkel uhićena. Turski političari tim prikazom “skromne” njemačke kancelarke kritizirali su “rastrošnog” turskog predsjednika Tayyipa Erdoğana jer su njega “oslikali” videom predsjedničke kolone u kojoj je bilo više od 50 vozila.
Druga snimka objavljena uz status može se pronaći na dva ruska portala (ovdje i ovdje) u vijestima objavljenima u travnju 2020. godine. Ruski mediji su tada navodili da je to snimka ruskog TV kanala REN TV, a da pokazuje transport kancelarke Merkel blizu njemačkog parlamenta Bundestaga. Ruski mediji su, prema tim izvorima, kombi u koji ulazi Merkel nazvali “koronaautomobilom” jer joj je tijekom pandemije koronavirusa omogućio držanje distance od 1,5 metara od vozača. Izvora s njemačkih i drugih zapadnih medija koji bi potvrdio da je taj kombi Merkel zaista koristila zbog poštivanja pandemijskih mjera nismo pronašli, ali činjenica da su članci objavljeni u travnju 2020. godine ruše tezu iz statusa na Facebooku da je to snimka uhićenja Angele Merkel.
Zaključno, u statusu na profilu Novo Normalno netočno se navodi da je uhićena bivša njemačka kancelarka Angela Merkel. Snimke kojima se “dokazuje” njezino uhićenje stare su najmanje dvije i pol godine, odnosno na internetu se mogu pronaći objave s tim snimkama iz travnja 2020. godine.
|