schema:text
| - Rodni identiteti, a posebice transrodni, sve se češće koriste kao moćno sredstvo diskreditacije osoba ili organizacija. Nerijetko se to čini kroz manipulacije i dezinformacije, a s računicom na raširenost predrasuda i netolerancije.
Tako posljednjih dana društvenim mrežama kruži fotografija na kojoj je prikazano pet osoba, za koje se pretpostavlja da su transrodne, ispred plakata njemačke zelene stranke, uz tvrdnje da su sve snimljene osobe članovi te političke opcije.
“Žene Njemačke Zelene Stranke žele da glasate za njih.
‘Što je žena? – Svatko tko se tako osjeća.’
Cijenjeni Eksperti“, sadržaj je postova objavljenih na Facebooku (arhivirani ovdje, ovdje i ovdje).
Ova je fotografija podijeljena na više platformi i jezika, a većina ih je popraćena transfobnim opaskama i uvredljivim komentarima (1, 2, 3, 4).
Prva transrodna zastupnica zelenih u bavarskom parlamentu
Služba za odnose s javnošću bavarske podružnice Zelenih (Bündnis 90/Die Grünen) pojasnila je za Faktograf kako je fotografija nastala u siječnju 2019. godine, povodom zajedničke tiskovne konferencije Njemačkog društva za trans i interspolne osobe (DGTI) i njihove stranke. Održana je u bavarskom parlamentu.
“Jedina predstavnica bavarske parlamentarne skupine Zelenih je Tessa Ganserer, tadašnja zastupnica u državnom parlamentu i glasnogovornica za područje queer politike”, napisali su u kratkom odgovoru.
O tome su događaju izvijestili lokalni mediji, ističući kako se Ganserer, nakon formalne promjene oznake spola, u bavarskom parlamentu “pojavila kao žena” (1, 2). Također, fotografija i izvještaj s konferencije objavljeni su na DGTI-jevoj Facebook stranici.
“Prva trans-zastupnica u Njemačkoj Tessa Ganserer (Zeleni) pozvala je na reformu zakona o transrodnim osobama i državnog akcijskog plana protiv homofobije i transfobije. Zakasnilo se zamijeniti više od 30 godina star zakon o transrodnim osobama zakonom koji priznaje samoodređeni rodni identitet”, opis je te fotografije koju je na Facebooku objavio DGTI.
Kada je fotografija nastala jedino je Ganserer bila članica stranke, što su utvrdili i drugi mediji specijalizirani za provjeru točnosti tvrdnji (1, 2).
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Pokušaj diskreditiranja Zelenih
U objavi DGTI-ja su navedene i ostale osobe koje se nalaze na fotografiji: Jeanne Riedel, Ann-Kathrin Bürger, Julia Steenken i Petra Weitzel. Tamo su se pojavile kao članice DGTI-ja (1, 2, 3, 4).
Prema našoj internetskoj pretrazi jedino se još ime Jeanne Riedel, koja se deklarira kao interseksualna osoba, vezuje uz Zelene (1, 2, 3). Ona je u ožujku 2020. godine, preko liste Zelenih, izabrana za članicu okružnog odbora Bogenhausena.
Na sličan je način do istog podatka došao i AFP Fact Check. Njemački se portal Mimikama se u dva navrata bavio ovom provjerom (1, 2), objašnjavajući kako se Zelene pokušava predstaviti kao nemoralnu stranku “koja želi ukinuti njemačku i kršćansku kulturu i zamijeniti je stranim kulturama i religijama”.
Iako se radi o pokušaju diskreditacije jedne političke opcije, valja naglasiti da se diskreditira i druga skupina ljudi – trans zajednica – jer se njihov identitet koristi kao sredstvo poruge.
Zaključno, fotografija koja se širi društvenim mrežama izvučena je iz konteksta. Dvije od pet osoba imaju direktne veze s njemačkim Zelenima, dok su ostale aktivistkinje za prava transrodnih i interspolnih osoba.
|