schema:text
| - *Текстът е коригиран и допълнен на 31 март, съгласно принципа на Factcheck.bg “Поправяме се, ако сгрешим”. Направените редакции добавят информацията, че на споделените от руската медия снимки се виждат Цветанка Дончева и Цветелина Генчева. Редакциите не променят изводите от първоначалната проверка.
Миа Сантова не е сред обвинените в шпионаж в полза на Русия;
-
Дезинформацията по неин адрес тръгва от санкционирано руско издание и е преповторена от български медии, без да бъде проверена;
-
Вероятният източник на объркването е нейно участие в журналистически материал по темата и фактът, че живее във Виена.
-
Твърдението, че журналистката Миа Сантова е част от групата българи, шпионирали разследващи журналисти и руски опозиционери в продължение на години, е невярно. Името на журналистката за първи път се споменава в този контекст в публикация на руското издание EADaily („Евразия Дейли“). Медията, по-късно цитирана в множество неверни публикации на български, е сред санкционираните от Европейския съюз пропагандни медии.
Според разследването на БиБиСи, което е и първоизточник на информацията за разследваните българки, на разпространените снимки се виждат Цветанка Дончева (вдясно) и Цветелина Генчева (вляво).
Невярната информация се появява и в още едно руско издание, цитирано в българските публикации — сайтът „ОСН – Общественная служба новостей“. В този случай обаче текстът на руски изглежда е превод на публикации от българските сайтове „Оновини.бг“, „Проватон.бг“ и „Сутрин.бг“.
Публикации, съдържащи невярното твърдение, че Миа Сантова е част от шпионската мрежа, действаща в полза на Русия, са били разпространени във Фейсбук от редица страници и лични профили. Сред тях има както страници, които се представят за новинарски – като „Web Novinar“ (198 хил. последователи) и „Оновини“ (114 хил.), така и страници с развлекателен характер, които често се използват за разпространение на невярна информация – като „Развлекателен портал“ (162 хил.), „Кефа цена НЕМА“ (104 хил.), „Лудите сме тук“ (116 хил.), „Когато ми е гадно се боря да сме добре с останалите“ (65 хил.) и други. Публикации със същото съдържание са споделяни и от лични профили с голям брой приятели или последователи. Чрез тях информацията е достигнала до потенциална обща аудитория от близо 900 хиляди потребители във Фейсбук.
Голяма част от разпространените публикации се състои от екранна снимка на заглавие в сайта „Факти.бг”.
Търсене в Гугъл показва, че заглавието „Виена: Миа Сантова шпионирала за Путин в Австрия“ е фигурирало на сайта „Факти.бг“. Този текст вече не се вижда в статиите, но все още излиза като част от описанието, което Гугъл показва под резултатите от търсенето. Това показва, че заглавието е било публикувано на сайта, но вероятно по-късно е било изтрито или заменено. Екранни снимки с това заглавие продължават да се разпространяват в социалните мрежи. Английската версия на текста беше достъпна на сайта на „Факти.бг“ към 28 март (архивиран линк).
В различните публикации е цитирано изказване на „българския публицист Божидар Чеков“. Чеков е автор на текста, озаглавен „Горката Цветанка Дончева“, публикуван в сайта „Факти.бг“.
Чеков е цитиран включително и от санкционираното от Европейския съвет руско издание „Евразия Дейли“, използвано като източник в разпространената дезинформация. От контекста на различните публикации обаче не се разбира дали думите му потвърждават или опровергават твърдението, че Миа Сантова е работила за руските тайни служби.
Редакцията на Factcheck.bg се обърна към „Факти.бг“ с молба за коментар по случая, но до момента на публикуване на този материал отговор не беше получен. Запитване беше изпратено и до Миа Сантова, която също не отговори.
Освен от „Факти.бг“, дезинформацията е разпространена и от редица други български онлайн издания, сред които: „Лупа.бг“, „Демократ.бг“, Onovini.eu, „Проватон.бг“, „Сутрин.бг“, „Флагман.бг“, както и множество сайтове-гъби (сайтове с неясен произход, без ясно посочени автори или редакционна отговорност, често разпространяващи непроверена или подвеждаща информация).
Някои от тях, като „Лупа.бг“ и „Флагман.бг“, публикуват материали със заглавия, които внушават, че Миа Сантова е участвала в шпионския скандал. В съдържанието на самите текстове обаче бегло се намеква, че информацията не е потвърдена. Публикувани са и коментари от анонимни колеги на Сантова от Нова телевизия, според които обвиненията са „абсурдни“, тъй като тя „винаги е била с десни убеждения“. Подобни неофициални изказвания не представляват надеждно опровержение и не компенсират манипулативното заглавие.
Объркването около името на Миа Сантова вероятно идва от нейното участие в телевизионен репортаж за двете обвинени в шпионаж българки — Цветелина Генчева и Цветанка Дончева. Тя е един от авторите на материала, а не обект на разследването. Живее във Виена, където се развива и случаят, което допълнително може да е подвело руските издания.
Проверено:
Миа Сантова не е сред обвинените в шпионаж в полза на Русия. Дезинформацията по неин адрес води началото си от санкционирано руско издание и е разпространена в български медии без да бъде подложена на проверка. Най-вероятната причина за объркването е нейното участие като журналист в репортаж по темата и фактът, че живее във Виена.
|