schema:text
| - Na stranici na Facebooku Aktualne Vijesti pojavila se još jedna klasična prevara (arhivirana ovdje) kojom se korisnike pokušava namamiti da ostave svoje osobne podatke. Radi se o novom oglasu već poznate prevare u kojem se koristi fotografija hrvatskog komičara Željka Pervana, stranica Jutarnjeg lista i emisija RTL Direkt Mojmire Pastorčić.
Oglas počinje dramatičnom objavom: “Optužba protiv Željko Pervan je potvrđena!” Odmah ispod nalazi se link naslova: “Tragični kraj Željka Pervana! Vijest je jutros šokirala cijelu Hrvatsku!” Fotografija zapravo izgleda kao thumbnail za video, no klikom na poveznicu ne otvara se video, već novi prozor u kojem se otvara članak naslova: “Velika skandala: Uprava RTL televizije odbija komentirati informacije vezane za skandal u emisiji RTL Direkt”.
Radi se o tipu prevare o kakvom je Faktograf već više puta pisao, a umjesto Željka Pervana korištene su fotografije javnih osoba poput Duška Ćurlića, Gorana Navojca, Marija Radića, Antonije Blaće, Maje Šuput, Andreja Plenkovića, Baby Lasagne i drugih.
Gramatičke greške i sumnjivi URL
Prva stvar koja bi korisniku trebala upasti u oči je gramatička greška u prvoj rečenici. Ime Željka Pervana trebao bi biti u genitivu, a ne nominativnu jednine pa bi rečenica ispravno glasila: “Optužba protiv Željka Pervana je potvrđena!”
No, ako gramatička greška i prođe ispod radara korisnika, već idući korak trebao bi biti ozbiljno upozorenje da u ovom oglasu nešto nije kako treba: kad se klikne na link oglasa, u novom se prozoru otvara stranica koja samo naizgled djeluje kao stranica Jutarnjeg lista (arhivirano ovdje). Prevara se može vrlo brzo otkriti po nekoliko indikatora. Prvi je nova gramatička greška na samom početku naslova članka: “Velika skandala”. Riječ “skandal” u hrvatskom je jeziku muškog roda pa bi ova sintagma ispravno glasila: “Veliki skandal”. Osim toga, URL službene stranice ovih novina glasi jutarnji.hr, a na linku se pojavljuje sumnjivi i nepoznati URL “sanmoll.com”. Također, nijedan element stranice ne može se kliknuti niti otvoriti. Sve oko naslova – meni, rubrike “Vijesti”, “J2”, “Izbori” i druge – samo su maska, fotografija, a ne poveznice koje vode na spomenute rubrike.
Sumnjiva stranica koja reklamira modu
Prije nego što se sumnjiva poveznica uopće otvori, korisno je provjeriti i stranicu koja ju je objavila. U ovom slučaju radi se o stranici Aktualne Vijesti. Stranica je otvorena nedavno, 1. veljače, i ima samo tri objave – promjenu profilne fotografije, promjenu naslovne fotografije i status: “Ova je stranica vaš mrežni izvor najnovijih svjetskih vijesti i aktualnih događaja, tako da će naši čitatelji biti u toku sa svim najnovijim događanjima! Nemojte ga propustiti!” Međutim, nijedna vijest u ovih 20 dana nije objavljena.
U opisu stranice naveden je i link. Korisnik bi očekivao da se radi o linku na službenu stranicu vijesti koje se predstavljaju, no istaknuta je stranica internetske modne trgovine ChicMe. Kao adresa tvrtke navedena je “Ulica Branka Gavelle 95, 55495 Kutjevo”. Grad Kutjevo, koji se nalazi u Požeško-slavonskoj županiji, ima poštanski broj 34340, a ne 55495 kako stoji u opisu stranice. Osim toga, pretraga Google Mapsa nije dala rezultate za Ulicu Branka Gavelle pa je navedena adresa očito izmišljena.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Prevara koja obećava nemoguću zaradu
Vratimo li se na tekst “Velika skandala: Uprava RTL televizije odbija komentirati informacije vezane za skandal u emisiji RTL Direkt”, naizgled objavljen u Jutarnjem listu, dolazimo do zaključka da je tekst identičan ili vrlo sličan svim ranijim tekstovima ovakvog tipa (1, 2, 3, 4).
Svrha cijele prevare je da korisnici kliknu na link koji vodi na sumnjivu investicijsku platformu (arhivirano ovdje) na kojoj im se obećava zarada od više od 950 eura dnevno. No, da bi došli do te zarade, korisnici koji povjeruju u prevaru, trebaju prvo prevarantima ostaviti svoje osobne podatke – ime, prezime, adresu e-pošte i broj telefona. Vjerojatno je cilj cijele prevare da se dobiju osobni podaci korisnika interneta, a možda i da se od njih izvuče novac.
Faktograf je u siječnju, kad se pojavila prevara s Navojcem, kontaktirao urednicu i voditeljicu RTL Direkta Mojmiru Pastorčić koja nam je kazala: “Nevjerojatno mi je da to ne prestaje, nove se izmišljotine pojavljuju svaki tjedan. Ako vidite članak koji počinje s ‘velika skandala’ ili piše da sam nekog izvrijeđala u emisiji, ili da se u Direktu dogodio incident, to je laž. U tim tekstovima uvijek je sve puno pravopisnih pogrešaka, krivih riječi, padeža. Uzdam se u to da su ljudi oprezni i pažljivo čitaju.”
Kako se zaštititi od prevara?
Poznate osobe su česte žrtve krađe identiteta na društvenim mrežama, a česti su slučajevi u kojima ih se lažno predstavlja kao promotore sumnjivih lijekova, trgovina kriptovalutama ili investicijskih platformi.
Kako je za Faktograf rekao CERT, nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti, phishing – lov na žrtve lažnim predstavljanjem – prednjači u internetskim prijevarama.
Kao što je to slučaj s bilo kojom drugom prevarom, prvi znakovi koji upućuju na prevaru su obećanja velikih i brzih povrata uloženog novca. Izbjegavajte sve transakcije koje zahtijevaju plaćanje unaprijed u kriptovaluti. Također, izbjegavajte uzimati investicijske savjete od osobe koju ste upoznali online i nikad se s njom niste susreli.
O tome kako prepoznati lažne nagradne igre i oglase, ne nasjesti na njih i kome prijaviti prevaru, otkrijte u edukativnom Faktografovom videu:
Na kraju možemo zaključiti da se i u ovom slučaju radi o internetskoj prevari i lažnom oglasu kojem je svrha na prevaru pribaviti osobne podatke korisnika, a možda ih i iskoristiti za izvlačenje novca. Ni Mojmira Pastorčić niti Željko Pervan nisu sudjelovali u promociji sumnjive investicijske platforme.
|