schema:text
| - Твърдението, че естонската дървопреработвателна фабрика Estonian Cell e спряла работа заради прекъсването на енергийните връзки с Русия, е подвеждащо и е част от руска дезинформационна кампания;
-
Производството във фабриката е енергоемко и неведнъж е било прекъсвано в периоди с високи цени на тока;
-
Естония от години не е купувала електроенергия от Русия;
-
През декември 2024 г. Корабът Eagle S прекъсна електропреносен кабел между Финландия и Естония на дъното на Балтийско море, което допринесе за покачване цените на електроенергията в балтийските държави.
-
На 8 февруари трите балтийски държави Латвия, Литва и Естония прекъснаха връзките си с енергийната система на Русия и Беларус, а на следващия ден успешно присъединиха мрежите си към синхронната зона на континентална Европа (CESA). Няколко дни по-късно сред български профили във Фейсбук се разпространиха публикации с твърдения, че индустрията в Естония бедства заради високи цени на енергията, а някои производства затварят. В публикациите се посочва една конкретна дървопреработвателна фабрика, за която се твърди, че е спряла работа. В тях се казва още, че причина за това е скъпата електроенергия, а като обяснение за високите цени се посочва прекъсването на енергийните връзки с Русия.
Проверката на Factcheck.bg показа, че дървопреработвателното предприятие Estonian Cell действително е прекъснало работа на 11 февруари. За това съобщава финансовият директор на компанията пред естонски медии. Този случай обаче далеч не е първият, в който фабриката спира работа в период с високи цени на електроенергията.
Еstonian Cell e спирала работа и преди прекъсването на връзките с Русия
Компанията произвежда дървесна пулпа, която се използва в производството на хартия, и е смятана за най-големия консуматор на електроенергия в Естония. Енергоемките ѝ процеси я правят особено чувствителна към цените на тока и са ставали причина за временно спиране на производството и друг път. Естонски медии съобщават за такива случаи през септември 2024, декември 2022 г. и декември 2021 г., преди прекъсването на енергийните връзки с Русия.
Естония не е купувала ток от Русия през последните години
Излизането на балтийските държави от енергийната система BRELL (Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва) е проект, по който се работи от години. След обявяването на независимостта си през 2001 г. балтийските държави не са готови да управляват самостоятелно енергийните си мрежи и са зависими от руски оператори за контрол върху честотите и баланс на доставките в системата. Те заявяват желание да се присъединят към синхронната зона на континентална Европа още през 2007 г. и започват да се подготвят за това, а през 2019 г. се подписват необходимите споразумения.
Преустройството на енергийните системи на трите държави е мащабен инфраструктурен проект на стойност около 1,6 милиарда евро. По данни на Центъра за енергийна сигурност на НАТО от началото на работата по програмата балтийските държави са увеличили капацитета си за производство на електроенергия с 42%.
В същото време зависимостта им от руска енергия намалява, като след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна балтийските страни спират да купуват руски ток. Латвия последна прекратява вноса на ток от Русия през 2022 г. Естония обаче е направила това много по-рано. През 2023 г. изпълнителният директор на естонския системен оператор Elering Кале Килк пише в своя статия в седмичника Maaleht: „Естония не купува ток от Русия и не го е правила от 15 години. Миналата година страната спря да плаща на Русия такси за балансиране на системата. Въпреки това всички балтийски държави все още са свързани с руската енергийна система. Именно тази системна свързаност е проблемът, по който работим.“
Докато балтийските държави са част от системата на BRELL, преминаващите през тях интерконектори осигуряват и свързаността на руския ексклав Калининградска област към енергийната система на Русия. От 8 февруари 2025 г. ексклавът е „енергиен остров“, който трябва сам да подсигурява енергийните си нужди и да поддържа баланса на енергийната си система.
Защо цените на тока в Естония са високи
От 2019 г. насам Естония е нетен вносител на електроенергия, като основен неин доставчик е Финландия. Преносът на ток между двете страни се извършва по двата интерконектора Estlink 1 и 2 на дъното на Балтийско море. На 25-и декември 2024 г. кабелът Estlink 2 беше прекъснат и работата му все още не е възстановена. На следващия ден финландските власти съобщиха, че са задържали петролния танкер Eagle S по подозрения, че е повредил кабела, като е влачил котвата си по дъното. При задържането е установено, че котвата на кораба липсва, а по-късно е намерена от шведски кораб и е предадена на разследващите финландски власти.
Танкерът Eagle S плава под флага на островите Кук и е бил на път от Уст-Луга и Санкт Петербург към Порт Саид в Египет, а след това към Индия, когато е задържан от финландските власти. Смята се, че корабът е част от така наречения „сенчест флот“ на Русия, който тя използва за заобикаляне на наложените ѝ петролни санкции. Изданието за новини в областта на корабоплаването Lloyd’s List съобщава, че при залавянето на борда му е открито съвременно разузнавателно оборудване, което е необичайно за търговски плавателен съд. Корабът остава закотвен във Финландия, а разследването продължава. Очаква се повреденият електропровод да бъде възстановен през август.
Въпреки, че Естония продължава да получава електроенергия от Финландия по връзката Estlink 1, прекъсването на Estlink 2 се смята за основен фактор за високите цени на тока в балтийските държави през последните седмици. Още при откриването на повредата, системният оператор Elering съобщава, че тя няма да повлияе на сигурността на доставките, нито на планираното изключване на връзките с Русия, но може да повиши цените в периоди, в които потреблението е високо, а производството на енергия от възобновяеми източници е ниско. Тези условия се наблюдават през февруари 2025 г., когато вятърните централи са произвели едва около 13% от генерираната в Естония електроенергия, докато през декември 2024 и януари 2025 г. делът им е около 40%. В същото време консумацията е повишена, което е обичайно за зимните месеци.
Балтийските държави имат и други енергийни връзки със страните от ЕС – това са електропроводът NordBalt между Швеция и Литва, както и LitPol между Литва и Полша, чрез който се осъществява синхронизацията с мрежата на континентална Европа.
Дезинформационна кампания срещу енергийния преход
Още преди изключването от мрежата BRELL, властите в трите държави предупредиха за вероятна дезинформационна кампания от страна на Русия, насочена към дискредитиране на енергийния им преход към Запада. „Почти сигурно е, че в близко бъдеще Русия и нейни представители ще се опитат да влияят върху общественото мнение за стабилността и сигурността на енергийния сектор в балтийските държави“, се казва в съобщение на литовската служба за национална сигурност.
Politico съобщава, че в жилищни сгради в региона са били разпространeни печатни листовки на руски, в които гражданите са предупреждавани че „няма да има ток“ и призовавани да се подготвят, като си купят свещи.
Проверката на Factcheck.bg показа, че разпространяваните на български твърдения за връзка между спирането на работата на Estonian Cell и изключването на балтийските страни от руската енергийна система водят началото си от руски медии.
Проверено
Твърдението, че естонската дървопреработвателна фабрика Estonian Cell e спряла работа заради прекъсването на енергийните връзки с Русия, е подвеждащо и е част от руска дезинформационна кампания. Производството във фабриката е енергоемко и неведнъж е било прекъсвано в периоди с високи цени на тока. Естония от години не е купувала електроенергия от Русия. През декември 2024 г. Корабът Eagle S прекъсна електропреносен кабел между Финландия и Естония на дъното на Балтийско море, което заедно с високото зимно потребление и липсата на вятър допринася за покачване цените на електроенергията в балтийските държави.
|