schema:text
| - -
Твърденията, че Норвегия „по спешност“ прекъсва връзките си с енергийната система на ЕС, са подвеждащи;
-
Основната управляваща партия подготвя предложение да не бъдат подновявани два кабела между Норвегия и Дания, чийто живот изтича след близо две години;
-
Предложението трябва да бъде одобрено на национална конференция на партията през април, а преносът на ток по двата кабела може да спре най-рано през 2026 г.
-
Прекъсването на интерконекторите „Скагерак“ 1 и 2 не би прекратило енергийните потоци между двете държави, които са свързани с общо четири междусистемни връзки;
-
Норвегия има директни електропреносни връзки с още четири държави от ЕС.
През последните дни в няколко български сайта и в социалните мрежи се разпространиха твърдения, че Норвегия „се изрязва по спешност от енергийната система на ЕС.“
Публикациите се появяват в „Блиц“, „Будна ера“ и други сайтове, а след това получават широко разпространение в социалните мрежи в контекста на дискусиите за високите цени на електроенергията.
Публикациите се позовават на материал във Financial Times, в който обаче недвусмислено се говори за политическа кампания в Норвегия за ограничаване на износа на ток за ЕС, а не за предприети по спешност действия.
Предприела ли е Норвегия някакви действия
Повод за публикацията във Financial Times са коментари от страна на политици в Норвегия във връзка с пика на цените на тока в страната в средата на декември. Те достигнаха най-високата си стойност от 2009 г. насам, като за основна причина се смята скокът на цените в Германия отпреди няколко дни, причинен от липсата на вятър. Поради мащабите на германския енергиен пазар, сътресенията в него се отразиха на цените в цяла Европа.
Както Financial Times, така и норвежки медии съобщават за реакции от страна на основната управляваща партия в страната – социалдемократическата Работническа партия. Нейната програмна комисия е заявила, че работи по предложение за ограничаване на връзките с енергийната система на ЕС, за да се избегнат подобни ценови шокове в бъдеще. По-малкият коалиционен партньор в правителството на малцинството – партията „Център“, отдавна заявява позиции за намаляване на износа на ток не само към Дания, а и към други държави.
Предложението на Работническата партия обаче трябва първо да бъде одобрено от националната ѝ конференция през април, след което може да залегне в програмата за предстоящите избори през 2025 г. Всички социологически проучвания от последните месеци показват, че социалдемократите едва ли ще спечелят тези избори и след тях страната по всяка вероятност ще бъде управлявана от дясна коалиция. Християндемократическата партия вече обяви, че позицията на социалдемократите по темата е „израз на паника и липса на лидерство“.
Дебатите са за бъдещето на 2 от общо 4 междусистемни връзки с Дания
В предложението на Работническата партия става дума за два от кабелите, които свързват Норвегия с Дания. Връзките „Скагерак“ 1 и 2 са с капацитет общо 500 мегавата, изградени са през 1976-77 г. и експлоатационният им живот трябва да приключи до 2026 г., след което трябва да бъдат обновени, за да могат да продължат да работят. Управляващите смятат, че най-лесният начин да бъде намален ефектът на нестабилните европейски цени върху енергийната система на страната, е да не подновят двата кабела и да ги оставят да излязат от употреба.
Дори ако това се случи, то не би могло да се определи като „изрязване“ от енергийната система на ЕС – само между Норвегия и Дания има още два далекопровода с общ капацитет от близо 1200 мегавата, а общият брой на междусистемните връзки на Норвегия с държавите в региона е 17. Сред тях са интерконектори с Швеция, Германия, Финландия и Нидерландия, които също са част от Европейския съюз.
Проверено:
Твърденията, че Норвегия спешно прекъсва връзките си с енергийната система на ЕС, са подвеждащи. Основната управляваща партия подготвя предложение да не бъдат подновени два кабела между Норвегия и Дания, чийто живот изтича след близо две години. Предложението трябва първо да бъде одобрено на националната конференция на партията през април, а преносът на ток по двата кабела може да спре най-рано през 2026 г. Прекъсването на двете връзки не би прекратило енергийните потоци между двете държави, които са свързани с 4 интерконектора. Норвегия има директни електропреносни връзки и с още четири държави от ЕС.
|