schema:text
| - Подвеждащо е твърдението, че ново проучване преобръща научните схващания за ролята на СО2 и човешката дейност в промените на климата;
-
Цитираното проучване е публикувано в „алтернативен“ журнал, създаден от група активисти, които се противопоставят на научния консенсус за климатичните промени;
-
Като водещ автор е посочен изкуствен интелект (Grok, разработен от компанията на Илон Мъск xAI), а това е в разрез със стандартите на утвърдените научни издания;
-
Част от съавторите в проучването имат доказани връзки с лобистки организации в областта на климатичните политики, друга част не са експерти в климатологията или са напълно неизвестни.
-
През миналата седмица някои български онлайн издания публикуваха съобщения за ново научно изследване, което е установило, че климатичните промени нямат връзка с нивата на въглероден диоксид в атмосферата и с човешката дейност. Изданията твърдят, че става дума за рецензирано проучване, публикувано в научен журнал.
Публикациите се споделят активно и в социалните мрежи и могат да бъдат открити в редица групи и страници, които обичайно разпространяват твърдения в разрез с науката за климата, антиваксърска и проруска дезинформация. Проверката на Factcheck.bg показа, че само във Фейсбук твърденията са достигнали до аудитория от около 230 хиляди потребители.
Изследването е публикувано в „алтернативен“ научен журнал
Публикациите в български сайтове и в социалните мрежи представят изследването като рецензирана разработка на климатични учени. В действителност обаче то е публикувано в маргинално издание, което не се индексира от нито една от утвърдените бази данни, признати от световната научна общност като Scopus, Web of Science и др.
Изданието Science of Climate Change е създадено през 2021 г. от норвежката организация Klimarealistene (в превод от норвежки: „климатичните реалисти“ – бел. авт.) На сайта си организацията се представя като обединение на хора, „които са на мнение, че климатът се доминира от естествени вариации“. Норвежката организация е част от по-голямата Европейска мрежа на климатичните реалисти със седалище в Нидерландия. Мрежата е включена в базата данни на разпространителите на дезинформация за климата на DeSmog.
На сайта си норвежките „климатични реалисти“ заявяват, че се финансират от членски внос и „множество частни спомоществователи“. Организацията има свой „научен съвет“, който се състои предимно от физици, повечето в пенсионна възраст. В него е и шведската депутатка Елса Видинг, избрана от листите на крайнодесните „Шведски демократи“ и в момента независима. Видинг е известна с активните си антиваксърски позиции. Много от членовете на научния съвет към организацията участват и в редакциония борд на Science of Climate Change.
Изданието твърди, че публикациите в него преминават през процес на независимо рецензиране, но от сайта му се вижда, че всички одобрени публикации обслужват дневния ред на „климатичните реалисти“, подкрепяйки позицията, че климатичните промени не се влияят от човешката дейност.
Проучване ръководено от изкуствения интелект Grok 3
Като водещ автор на проучването е посочен изкуственият интелект Grok 3, разработен от компанията на Илон Мъск xAI. В съобщение до медиите, също написано от Grok 3 по повод публикуването на ръкописа, това авторство е представено като епохално нововъведение. В действителност обаче утвърдените научни журнали по правило не позволяват вписването на изкуствен интелект сред авторите на своите публикации.
Причина за това е, че изкуственият интелект не може да носи правна или етична отговорност за публикуваното научно съдържание. Той не може да бъде безпристрастен или да подпише декларация за липса на конфликт на интереси. Сериозни опасения поражда и възможността изкуственият интелект да допуска грешки (известни още като „халюцинации“) на базата на начина, по който е обучен, и спецификите на зададената му задача.
Проучване от 2023 г. между 300 реномирани научни журнала показва, че 58,7% от тях имат обявени правила за включването на изкуствен интелект като автор на научни публикации и 98,9% от тези правила не допускат подобно авторство.
Кои са съавторите на изследването
Посочените съавтори са четирима, като само един от тях има научна степен по климатология. Това е Дейвид Легътс, бивш професор по география в Университета в Делауер и известен климатичен скептик. През 2015 г. Легътс се оказва в центъра на академичен скандал, след като университетът отказва да разкрие източниците на финансиране за неговата научна работа. В момента името му фигурира в секцията „Кои сме ние“ в сайта на института „Хартланд“ – политически мозъчен тръст, ангажиран с разпространение на климатичен скептицизъм, а в миналото и с оспорване на научните данни за вредата от тютюневия дим. Институтът има история на финансиране на учени, които оспорват климатичните промени и ролята на човека в тях.
През април 2020 г. в статия на сайта на института „Хартланд“ Дейвид Легътс оспорва научните модели, използвани за изчисляване на рисковете от Ковид-19. В критиката си той сравнява моделите, според които от вируса може да умрат между 100 000 и 2,2 милиона американци, с тези по които се изчисляват рисковете от климатичните промени. Според неговата оценка изчисленията и в двата случая са съмнителни и преувеличени, а използваният модел е тенденциозен. Данните за реалната смъртност от Ковид-19 показват, че до края на 2020 г. починалите в САЩ достигат почти 400 000 души, а към момента броят им е над 1,2 милиона.
Други двама от съавторите носят едно и също фамилно име – Уили Сун и Франклин Сун. Доктор Уили Сун е астрофизик и космически инженер от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън. Сун също е известен с публикациите си, които твърдят, че климатичните промени се дължат на слънчевите цикли, а не на човешката дейност. Според разследване от 2015 г. работата му е финансирана с над милион долара от различни петролни и енергийни лобита в САЩ, като само част от този потенциален конфликт на интереси е официално обявена при публикуването на научните му изследвания.
Разследване на Greenpeace успява да получи достъп до имейли, в които Сун предоставя свое проучване за преглед преди публикация на представител на енергийната и газова компания Southern Company Services. В писмата Сун благодари на компанията, а също и на Exxon Mobil за финансовата подкрепа и обещава, че няма да разкрие ролята на компаниите без тяхното изрично съгласие.
Неясни остават научните квалификации на другия съавтор със същото фамилно име. Той е представен като Франклин Сун от гимназия „Марбълхед“ – училище, което се намира в щата Масачузетс. Името на Сун обаче не фигурира сред учителите изброени на сайта на гимназията и проверката на Factcheck.bg не успя да открие никаква друга информация за личността му или за евентуална роднинска връзка с Уили Сун.
Последният съавтор Джонатан Коулър има успешна музикална кариера като кларинетист, но през 1980 г. е завършил бакалавърска степен по физика в Харвард. Занимава се и с разработка на софтуер. По време на среща на консервативната организация Doctors for Disaster Preparedness (DDP) през юли 2024 г. Коулър изнася презентация за опасностите от изкуствения интелект. Организацията е уличавана в разпространение на „алтернативни“ научни твърдения, а Уили Сун също има участия в нейни събития.
Основната теза в презентацията на Коулър от 2024 г. пред DDP e, че ИИ по начало е създаден да манипулира. По време на презентацията си Коулър формулира и своята „първа аксиома“: повечето хора грешат за повечето неща през повечето време, следователно колкото повече хора са съгласни с нещо, толкова по-голяма вероятност има то да е погрешно.
По-малко от година по-късно Джонатан Коулър се оказва сред съавторите на проучване ръководено от изкуствен интелект, което поставя под въпрос научния консенсус за климатичните промени.
Според най-често цитираното проучване в тази област над 97% от научните изследвания показват, че климатичните промени са пряко свързани с човешката дейност.
„Човешката дейност, главно чрез изпускането на парникови газове, без съмнение причинява глобално затопляне, като през 2011-2020 г. глобалната температура на земната повърхност е с 1,1º С над нивата от 1850-1900 г.“. Това заявяват авторите на последния доклад на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC) – научна организация в рамките на ООН, съставена от експерти от всички държави.
В момента концентрацията на СО2 в атмосферата е с 50% по-висока в сравнение с прединдустриалната епоха.
Оспорването на съществуващите схващания има ключова роля за развитието на науката, но за да е легитимно, то трябва да отговаря на стандартите за методология, безпристрастност, прозрачност и избягване на конфликт на интереси, утвърдени от световната научна общност.
Проверено
Подвеждащо е да се твърди, че ново проучване преобръща научните схващания за ролята на СО2 и човешката дейност в промените на климата. Цитираното проучване е публикувано в „алтернативен“ журнал, създаден от група активисти, които се противопоставят на научния консенсус за климатичните промени. Като водещ автор е посочен изкуствен интелект (Grok, разработен от компанията на Илон Мъск xAI), а това е в разрез със стандартите на утвърдените научни издания. Част от съавторите в проучването имат доказани връзки с лобистки организации в областта на климатичните политики, друга част не са експерти по климатология или са напълно неизвестни.
|