schema:text
| - *Текстът е допълнен в 19:10 ч на 26.09.2024 с информация за броя на самолетите МиГ-21, които са били на въоръжение в българските ВВС.
-
Снимката на военни самолети не показва възможностите на военновъздушните сили на България в миналото;
-
Емблемите на самолетите МиГ-21 издават, че машините са били част от Военновъздушните сили на Националната народна армия на Германската демократична република (ГДР).
На 17 септември Фейсбук страницата „България” публикува снимка на подредени в права линия близо 50 военни самолета. Кадърът се разпространява с твърдението, че показва някогашните способности на военновъздушните сили на България (ВВС). Текстът в изображението невярно посочва, че самолетната стоянка се намира в авиобазата „Граф Игнатиево“ край Пловдив.
Проверка на Factcheck.bg с инструмента за обратно търсене на изображения Yandex установи, че самолетите са свръхзвукови изтребители Микоян-Гуревич МиГ-21, произвеждани в Съветския съюз между 1959 г. и 1985 г. През годините България е имала на въоръжение общо 226 такива самолета, по данни на Българските военновъздушни сили. Машините на снимката обаче не са били част от българските ВВС, както се твърди в поста на Фейсбук страницата „България”, споделен над 2500 пъти.
Емблемата в опашката на машините издава, че те са били част от Военновъздушните сили на Националната народна армия на Германската демократична република (ГДР).
За да потвърди автентичността, както и за да установи точното място, на което е заснето изображението, Factcheck.bg изпрати запитване до Музея на кралските военновъздушни сили Laarbruch – Weeze e.V. във Веце, федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия, Германия.
Оттам отговориха, че фотографията е направена на територията на авиационната база в Древиц, Източна Германия, на 25 октомври 1989 г., когато ескадрилата е официално разформирована. Впоследствие част от самолетите са бракувани, а други са продадени на музеи.
Кадърът с немските самолети МиГ-21 е заснет от известния фотограф Бернд-Хорст Сефзик и се появява за първи път на корицата на списанието Neue Berliner Illustrierte (NBI) в брой 45 от 1989 г.
Фейсбук страниците с патриотично съдържание като тази, от която започва разпространението на подвеждащия кадър, са един от проводниците на дезинформация у нас. Те привличат различни аудитории и разчитат на емоционално заредени послания. Наративът за величието на българската държава в близкото минало е подклаждан от разнообразни неверни и подвеждащи послания, които имат за цел да предизвикат носталгия по социалистическото минало, често представено като по-добро, по-богато и по-величаво.
Според доклад на Центъра за изследване на демокрацията от 2020 г. „основната връзка между про-кремълските дезинформационни канали и мейнстрийм групите в българския Фейсбук се осъществява чрез страници с псевдопатриотични идеи и русофилска интерпретация на българската история“.
Проверено:
Снимката, за която се твърди, че показва способностите на българските ВВС в миналото, всъщност е на германски военни самолети МиГ-21. Самолетите са били част от Военновъздушни сили на Националната народна армия на Германската демократична република (ГДР).
|