schema:text
| - -
Изображенията, разпространявани в социалните мрежи, не са снимки на „втората луна“;
-
Астероидът 2024 PT5, наричан в медиите „втората луна“, е твърде малък и твърде далеч, за да бъде видян с просто око;
-
Небесното тяло няма да навлезе в земната атмосфера, няма да се превърне във втори спътник, не представлява заплаха за нашата планета и скоро ще се отдалечи.
През последните седмици в социалните мрежи се разпространяват изображения, които се представят като снимки на мистериозна „втора луна“, видима в небето. Тези публикации създадоха объркване сред потребителите, особено след като през септември в медиите се разпространи информация за астероида 2024 PT5, който временно придружава Земята, движейки се по своята орбита. Въпреки че този астероид стана известен като „втората луна“, разпространяваните изображения нито отразяват реалността в небето, нито са свързани с този обект.
Споделяното изображение вероятно е манипулирано или заснето по такъв начин, че да се създаде илюзията за „втора луна”. Възможно е изображението да е било подложено на целенасочена манипулация, но ефектът на „двойна луна” може да е постигнат и без специален софтуер – например, при заснемане през двойно стъкло, което може да направи отражение и да създаде оптична илюзия.
Нито един от присъстващите на изображението обекти не е астероидът 2024 PT5, станал известен като „втората луна“. Не е възможно той да бъде видян с просто око или заснет с обикновена камера, тъй като е твърде малък и се намира твърде далеч от Земята. По данни на NASA, диаметърът му е едва 10 метра, а разстоянието до него е около девет пъти по-голямо от това до Луната.
Астероидите са малки небесни тела, съставени предимно от скали и метали. За разлика от Луната, която обикаля около Земята, те обикалят около Слънцето по различни орбити и в някои случаи се приближават до Земята. Астероидът 2024 PT5 има орбита, много подобна на земната. Според NASA, той ще придружава нашата планета в продължение на няколко месеца, но на разстояние, което няма да позволи да бъде притеглен в стабилна орбита от земната гравитация и да се превърне във втори естествен спътник. Астероидът няма да навлезе в земната атмосфера и не представлява заплаха за нашата планета.
В края на ноември 2024 PT5 ще се отдалечи от Земята, а през януари ще се приближи отново, този път на разстояние пет пъти по-голямо от това до Луната. След това астероидът ще се отдалечи окончателно и ще продължи по своята орбита около Слънцето.
Астероидът 2024 PT5 ще бъде най-близо до Земята на 9 януари 2025 – на разстояние 1 800 558 км. За сравнение, разстоянието между Земята и Луната е 384 400 км. 2024 PT5 е широк едва 10 метра и не представлява опасност за нашата планета.
Близкото преминаване на астероиди е сравнително често явление. Но дори най-близкото преминаване на астероид до Земята не би могло да създаде визуален ефект, подобен на този в разпространяваните изображения. Астероидите са твърде малки и далечни, в повечето случаи не са видими с просто око и не е възможно да изглеждат като „втора луна”.
Подобни изображения често пораждат объркване сред хората и стават повод за различни спекулации и конспиративни теории – например, че вселената е холограма. Макар и многократно опровергавани, тези идеи все още се разпространяват в социалните мрежи.
Проверено:
Разпространяваните в социалните мрежи изображения не показват „втората луна“. Астероидът 2024 PT5, който медиите наричат „втората луна“, е прекалено малък и далечен, за да бъде видим с просто око. Той няма да навлезе в земната атмосфера, няма да стане втори естествен спътник на Земята и не представлява заплаха за планетата ни.
|