schema:text
| - -
Решението e взето от РИОСВ – Благоевград, а не от европейска институция, както твърдят подвеждащи медийни публикации;
-
Според регионалната инспекция не е необходима оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционното намерение на частна фирма да произвежда брашно от насекоми;
-
Фермата за брашнен червей се намира на територията на бившето училище в село Чучулигово, което е било закрито през 2006 г. заради липса на ученици;
-
Според инвестиционното намерение произведеното брашно от брашнен червей няма да е предназначено за консумация от хора;
През миналата седмица в няколко информационни сайта се появиха сензационни заглавия, според които европейските институции са разрешили в българско училище да се мели брашно от червеи.
Проверката на Factcheck.bg показа, че информацията тръгва от дописка в местна медия, която съобщава за решение на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Благоевград във връзка с инвестиционно намерение за производство на брашно от насекоми в село Чучулигово. Цехът на фирмата, която ще произвежда продукта, се намира в бивше училище, закрито през 2006 г.
Хронологията дотук
През 2022 г. „ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД, собственост на Иван Жиров и Георги Вълков получава от властите разрешение за отглеждане на брашнен червей и производство на фуражни суровини. Фермата се намира на територията на бившето училище в с. Чучулигово, област Благоевград.
Година по-късно фирмата решава да допълни към дейността си и производството на брашно от брашнените червеи, които отглежда. За да получили разрешение за това, ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД изпраща инвестиционно намерение към компетентните органи. Един от тях е РИОСВ-Благоевград, която трябва да се произнесе дали е необходима оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
“Фирма “ВИ БИ ЕФ ПРО” ООД възнамерява да изгради обект за производство, събиране и съхранение, и/или обезвреждане на странични животински продукти и производни продукти, непредназначени за консумация от човека”, се казва в уведомлението, изпратено от управителя на дружеството до директора на РИОСВ-Благоевград.
На 16 януари т.г. РИОСВ-Благоевград взема решение, че проектът не се нуждае от оценка на въздействието върху околната среда. Сред мотивите е, че не се налагат допълнителни строителни дейности, а само монтаж на необходимото оборудване във вече съществуващите помещения, както и че „при реализацията и експлоатацията на инвестиционното намерение не се очаква нарушаване на комфорта на заобикалящата среда“.
Нов герой, стар разказ
Малко след като РИОСВ-Благоевград публикува решението, редица интернет сайтове разпространяват сензационното заглавие, че Европа е позволила да се мелят червеи за брашно в българско училище. Те се позовават на статия на местната благоевградска медия Struma.bg от 20 януари, която от своя страна отразява коректно взетото няколко дни по-рано решение от РИОСВ-Благоевград за фермата в с. Чучулигово.
В писмо до Factcheck.bg от РИОСВ-Благоевград отговориха, че решението им от 16 януари „не разрешава извършването на дейности“ и допълниха, че това е в компетенцията на други органи и по реда на специални закони.
„В конкретния случай съществуващият животновъден обект е регистриран по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност, съответно подлежи на контрол от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Благоевград, включително и дали отговаря на ветеринарномедицинските изисквания за отглеждане на насекоми“, се казва в отговорите на РИОСВ-Благоевград.
Оттам уточниха също, че до момента не са постъпвали жалби или сигнали от граждани за дейността на фермата за брашнен червей, собственост на „ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД.
Неверните или подвеждащи твърдения за производството на храни и напитки от насекоми са част от един от най-често срещаните антиевропейски разкази през последните години. Често целта на подобни публикации е да всеят страх или объркване сред хората. Дезинформацията по тази тема се засили значително след началото на 2023 г., когато Европейската комисия (ЕК) публикува няколко решения за използването на прах от домашен щурец, ларви на брашнен бръмбар и други при производството на някои храни и напитки. Това не може да става без ясно обозначаване на използваните съставки от насекоми – противно на онова, което твърдят разпространителите на дезинформация по темата.
В конкретния случай с фермата в с. Чучулигово произведеното брашно е “непредназначено за консумация от човека”.
Училището в Чучулигово отдавна не е училище
Подвеждащите заглавия, тиражирани в някои сайтове, от една страна внушават, че „Европа“ има нещо общо с решението на РИОСВ-Благоевград, а от друга, че производството на насекоми ще се случи в „наше училище“. По този начин те се вписват и в разказа за упадъка на нацията и унищожаването на българското образование, който екипът на Factchck.bg също е разглеждал.
Случаят с цеха за насекоми няма нищо общо с образователната система, показа проверката на Factcheck.bg. Единствената връзка е, че фермата за брашнени червеи на „ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД се намира на територията на бивше училище в с. Чучулигово, което не функционира от години.
От пресцентровете на Министерството на образованието и науката (МОН) и Регионалното управление на образованието – Благоевград потвърдиха за Factcheck.bg, че основно училище „Гоце Делчев“ в село Чучулигово е закрито през 2006 г. заради липса на ученици. Между закриването на учебното заведение и 2022 г., когато частната фирма получава разрешително да отглежда брашнен червей, са минали 16 години. В същото време според данните в Търговския регистър „ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД е учредена през 2021 г.
„Училищната сграда е собственост на община Петрич. При закриването му имотът отново остава общинска собственост и е под управлението на общината“, уточниха още от пресцентъра на МОН.
Проверено:
Решението e взето от РИОСВ – Благоевград, а не от европейска институция, както твърдят подвеждащи медийни публикации. РИОСВ – Благоевград се произнася, че не е необходима оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционното намерение на частна фирма да произвежда брашно от насекоми. Фермата за брашнен червей се намира на територията на бившето училище в село Чучулигово, което е било закрито през 2006 г. заради липса на ученици. Според инвестиционното намерение произведеното брашно от брашнен червей няма да е предназначено за консумация от хора.
|